Site Kuralları

yarininkulturu.wordpress.org ve yarininkulturu.org şeklinde yayımı mümkün olan işbu sitede, editöryel yazılar dâhil olmak üzere yılda en az yirmi altı yazı yayımlanacak olup araştırma/inceleme ve görüş yazıları olmak üzere iki kategoride yazıları kabul ederek yayın hayatına başlayacaktır. Daha sonraki zamanlarda eklenecek olası kategoriler hakkında sitede değişiklik yapılması mümkündür.

İşbu sitede yayımlanacak yazıların her türlü sorumluluğu yazarlara aittir. Yazının telif hakları yine yazara ait olup yazısını yayım öncesinde istediği zaman yayın programından çekebilir. Sitede yayımını takiben yazının telif hakkı yazarda kalır. İşbu yazı, yıllık olarak yayımlanması planlanan dergi ve yazarların kişisel blog’ları dışında, yayımlandığı yıl hariç olmak üzere ilk üç sene hiçbir yerde yayımlanamaz. Süre sonunda yazar, yazısını istediği matbu ve sanal ortamda paylaşıma açabilir.

Çevirmenler; akademiyi, sosyal bilimleri ve güncel tartışmaları göz önüne alarak çeşitli tercümelerini sitemizde yayımlamayı tercih edebilirler. İşbu durumda, yarininkulturu@gmail.com e-posta adresiyle iletişime geçmeleri gerekmektedir. İşbu tercümeler de yazılarımızla birlikte yıl sonundaki matbu cildimizde yer alacaktır. Yazı uzunluğu dışında çevirmelerimiz de diğer özgün yazılarla aynı kurallara uyacağını taahhüt eder. Sitemiz ayrıca tercüme yazıların dil uyumunu kontrol etme ve reddetme hakkını saklı tutar.

İşbu site Patreon ve PayPal vb. sanal siteler üzerinden yayınını devam ettirecek tek taraflı bağışlar alabilir ve işbu bağışlar sitenin masrafları ve editörün emekleriyle, yazıların toplu olarak yayımlanacağı ciltli baskısının masrafı için kullanılacaktır.

Türkçenin imla krizi ortada olmasına rağmen işbu site, Türkçenin dil sorunlarıyla ilgili yazılara her zaman açık olup TDK Sözlüğü’nün en güncel baskısını esas alacaktır. Türk dilinde olmayan kelime ve kelime grupları italik yazılacaktır.

İşbu sitede, her türlü ırkçı, cinsiyetçi ve kişinin temel haklarını rencide edici yorum ve haberle, terör örgütlerini övücü herhangi bir çalışma yayınlanamaz.

İşbu sitede şimdilik yalnız Türkçe yazılar yayımlanacaktır. Teslim edilecek yazılar, Yazı İşleri Müdürü ve/veya editörün tavsiyesi doğrultusunda tek taraflı iptal edilebilir, yayın programından kaldırılabilir.

Yazar, işbu yazının Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn gibi sitenin sosyal medya hesaplarında ve ileride icat edilmesi mümkün araçlarla yazının tamamı olmaması kaydıyla paylaşılmasını kabul eder.

Yazar, işbu sitenin ilkelerini paylaşıp paylaşmamakta özgürdür, işbu site yazarın düşüncelerini aktarmakta yalnızca bir araçtır.

Yazının içeriği, konusu anlaşıldığı üzere hazırlanacaktır. Değişiklik durumunda yarininkulturu@gmail.com e-posta adresiyle iletişime geçilecektir. Yazının başlığı ise yayına çıkarken editör ile yazar arasında ayrıca tartışılacaktır.

Yazı uzunluğu yaklaşık 1200 kelime olacaktır. Kelime sayısı 800 ilâ 2000 kelime sınırlarına çekilebilir.

Yazıda kullanılacak akademik formatta yazar serbesttir.

Yazıda kullanılacak görseller için telif hakkı meselesinde, ithal edilen yerler apaçık verilecek olup kişisel fotoğraflar için “kişisel arşivi” belirtilecektir.

Yazılarda kalın (bold) ifadeler yerine italik (italic) ifadeler tercih edilecektir.

Yazı teslimi sonrası site editörü, yazarla iletişime geçip düzeltmelerle ilgili bilgilendirme yapmakla mükelleftir.