Site Kuralları

yarininkulturu.wordpress.com ve yarininkulturu.org şeklinde yayımı mümkün olan işbu sitede, editöryal yazılar dâhil olmak üzere yılda en az 26 yazı yayımlanacak olup araştırma-inceleme ve görüş yazıları olmak üzere iki kategoride yazıları kabul edilecektir. Daha sonraki zamanlarda eklenecek olası kategoriler hakkında sitede değişiklik yapılması mümkündür.

İşbu sitede yayımlanacak yazıların her türlü sorumluluğu yazarlara aittir. Yazının telif hakları yine yazara ait olup yazar yazısını yayım öncesinde istediği zaman yayın programından çekebilir. Sitede yayımını takiben yazının telif hakkı yazarda kalır. İşbu yazı, yıllık olarak yayımlanması planlanan dergi dışında, yayımlandığı yıl hariç olmak üzere ilk üç sene hiçbir yerde yayımlanamaz. Süre sonunda yazar, yazısını istediği matbu ve sanal ortamda paylaşıma açabilir.

Çevirmenler; akademiyi, sosyal bilimleri ve güncel tartışmaları göz önüne alarak çeşitli tercümelerini sitemizde yayımlamayı tercih edebilirler. İşbu durumda, yarininkulturu@gmail.com e-posta adresiyle iletişime geçmeleri gerekmektedir. İşbu tercümeler de yazılarımızla birlikte yıl sonundaki matbu cildimizde yer alacaktır. Yazı uzunluğu dışında çevirmelerimiz de diğer özgün yazılarla aynı kurallara uyacağını taahhüt eder. Sitemiz ayrıca tercüme yazıların dil uyumunu kontrol etme hakkını saklı tutar.

İşbu site hiçbir durumda kâr amacı gütmeyecektir. Okunma sayısının artışı dolayısıyla reklam alındığı takdirde sitenin domain ücreti ve yıl sonunda ISSN’si alınması planlanan derginin, yazıların toplu olarak yayımlanacağı ciltli baskısının masrafı karşılanacaktır.

Türkçenin imla krizi ortada olmasına rağmen işbu site, Türkçenin dil sorunlarıyla ilgili yazılara her zaman açık olup TDK Sözlüğü’nün en güncel baskısını esas alacaktır. Türk dilinde olmayan kelime ve kelime grupları italik yazılacaktır.

İşbu sitede, her türlü ırkçı, cinsiyetçi ve kişinin temel haklarını rencide edici yorum ve haberle terör örgütlerini övücü herhangi bir çalışma yayımlanamaz.

İşbu sitede şimdilik yalnız Türkçe yazılar yayımlanacaktır.

İşbu siteye teklif edilen her türlü yazı, röportaj ve çeviri önerilerini, Yarının Kültürü ekibi yazının reddedilme hakkını saklı tutar. Yayımlanma kararı verilen yazılar da aynı yıl içerisinde yayımlanması kaydıyla yazıların yayın tarihleri değiştirilebilir.

Yazar, işbu yazının Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn gibi sitenin sosyal medya hesaplarında ve ileride icat edilmesi mümkün araçlarla yazının tamamı olmaması kaydıyla paylaşılmasını kabul eder.

Yazar, işbu sitenin ilkelerini paylaşıp paylaşmamakta özgürdür, işbu site yazarın düşüncelerini aktarmakta yalnızca bir araçtır.

Yazının içeriği, konusu anlaşıldığı üzere hazırlanacaktır. Değişiklik durumunda yarininkulturu@gmail.com e-posta adresiyle iletişime geçilecektir. Yazının başlığı ise yayına çıkarken editör ile yazar arasında ayrıca tartışılacaktır.

Yazı uzunluğu yaklaşık 1000 kelime olacaktır. Kelime sayısı 800 ilâ 1200 kelime sınırlarına çekilebilir.

Yazıda kullanılacak akademik formatta yazar serbesttir.

Yazıda kullanılacak görseller için telif hakkı meselesinde, ithal edilen yerler apaçık verilecek olup kişisel fotoğraflar için “kişisel arşivi” belirtilecektir.

Yazılarda kalın (bold) ifadeler yerine italik (italic) ifadeler tercih edilecektir. Yazı teslimi sonrası site editörü, yazarla iletişime geçip düzeltmelerle ilgili bilgilendirme yapmakla mükelleftir.